Parametrics
2MBI400N-060 absolute maximum ratings: (1)Collector-Emitter Voltage:600 V; (2)Gate-Emitter Voltage:±20 V; (3)Collector current:IC:400A, ICpulse:800A, -IC:400A, -ICpulse:800A; (4)Max. Power Dissipation:1500 W; (5)Operating Temperature:+150℃; (6)Storage Temperature:-40℃ to +125℃; (7)Isolation Voltage:2500 V.