Parametrics
TSAL6200 absolute maximum ratings: (1)Reverse voltage, VR: 5 V; (2)Forward current, IF: 100 mA; (3)Peak forward current, tp/T = 0.5, tp = 100 μs, IFM: 200 mA; (4)Surge forward current, tp = 100 μs, IFSM: 1.5 A; (5)Power dissipation, PV: 160 mW; (6)Junction temperature, Tj: 100 ℃; (7)Operating temperature range, Tamb: - 40 to + 85 ℃; (8)Storage temperature range, Tstg: - 40 to + 100 ℃; (9)Soldering temperature, t ≤ 5 s, 2 mm from case, Tsd: 260 ℃; (10)Thermal resistance junction/ambient J-STD-051, leads 7 mm, soldered on PCB, RthJA: 230 K/W.
Features
Diagrams
TSAL6200 circuit diagram
Image Part No Mfg Description Data Sheet Download Pricing
Quantity
TSAL6200
TSAL6200
Vishay Semiconductors
Infrared Emitters 17 Degree 40mW